Bioder Bitkileri Nelerdir? Ayrıntılı Bitki İncelemesi

ZERDEÇAL

 Yapılan çalışmalarda Zerdeçal’a sarı rengini veren Kurkumin’in Cilt Pürüzleri oluşumuna neden olan Propionibacterium acnes’ i inhibe ettiği, güçlü antienflamatuar ve antioksidan etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Diğer bir çalışmada da Propionibacterium acnes’ e karşı antibakteriyel etki gösterdiği, antioksidan etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

 

YEŞİL ÇAY

 İnsan cildinin UV güneş ışınlarına kronik olarak maruz kalması fotoyaşlanma sonucunu doğurur. Yeşilçaydan gelen polifenollerin, UV radyosyonundan kaynaklanan cilt yan etkilerini önlediği çalışmalarla kanıtlanmıştır. Cildin yaşlanmasını geciktiren yeşil çay polifenollerinin kemo önleyici etkileri bulunmaktadır. 


AT KESTANESİ

 At Kestanesi (Horse Chestnut): Anti-enflamatuvardır. Güçlü antioksidan etkisine bağlı olarak yaşlanmayı geciktirici etki gösterir. Flavonoidleri ile antioksidatif etki gösterir. Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını giderir. İçeriğindeki Triterpenik saponinler (Essin) ile damar koruyucu, ödem giderici, büzücüdür. Cildi canlandırır, korur. Alt deride kan dolaşımını ve deri altı hücre metabolizmasını düzenleyerek deriyi yumuşatır ve buruşuklukları önler.


GELİNCİK

 Gelinciğin kırmızı renkli yapraklarından elde edilen farklı ekstrelerinde antioksidan etki görülmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel etkileri vardır. İçeriğindeki kırmızı renk pigmentleri ile yaşlanma etkilerini azaltır.


RESVERATROL

 Resveratrol hucre yaşam suresini uzatan ilk molekuldur. Üzüm kabuğunda bulunan resveratrolün güçlü antioksidan özelliği; E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır. Anti-aging etkilidir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu etkiyi, insülin sensitivitesini arttırması, sirtuin geninin (SIRT) enzimatik aktivitesini arttırıcı etkisi, ayrıca mitokondri sayısını arttırıcı etkisi ve antioksidan etkisi ile gerçekleştirmektedir. İnflamasyon karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel proliferasyonu baskılar. Cild yapısını korur.


ARBUTİN (AYI ÜZÜMÜ)

 Arbutin (ayı üzümü), genellikle bitkinin olgun yapraklarından elde edilen ve ciltte renk açıcı olarak kullanılan doğal bir aktiftir. Ciltteki fazla melanini inhibe ederek cildin renk ayrışmalarını kısa sürede ( 8-12 hafta ) azaltır. Leke ya da hiperpigmentayon tedavisinde etkili aktiflerden biridir.Cilde uygulanmasından hemen sonra enzimlerle birleşerek fazla tyrosin oksidasyonunu engeller. UV ile oluşan pigmentasyonda da etkili olduğu klinik olarak ispatlanmıştır.

 
PAMUK YAĞI

 Pamuk yağı; karakteristik tadı ve kokusu olan, oldukça koyu renkli (kırmızı-kahverengi) bir yağdır. Pamuk tohumlarından sıkma yoluyla elde edilir. Cilt yumuşatıcı bir yağdır. Pamuk tohumu yağı diğer bir yararı, vitamin E içeriğinden kaynaklanan yüksek anti-oksidan özellik göstermesidir.Pamuk yağında doymamış yağ asitlerinden olan linoleik asit bulunur. Doymamış yağ asitleri cildi örtücü özelliği olan hidrofob maddelerdir. Hücreler arasına girerek cilt nemini düzenlerler. Stratum corneum dan geçise katkıda bulunarak, stratum corneumun su tutma özelliğini ikiye katlarlar.


KAYISI ÇEKİRDEĞİ

 Kayısı çekirdeği parçaları mekanik peeling ajanı görevi yapmaktadır. Cildi fiziksel olarak soyarak gözenekleri temizler ve siyah nokta oluşumunu önler.Ciltteki dolaşımı arttırır, böylece daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşur.


ADAÇAYI

 Aynı zamanda kuvvetli bir antibakteriyel olan adaçayında yüksek miktarda bulunan  karnosol ve karnosik asit gibi fenolikditerpenlerin vivo olarak antioksidan ve anti-enflamatuvar etkiler göstermektedir. İçindeki bileşikler güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu aktivite gösterirken antioksidan özelliği ile UV’ye bağlı oksidatif hasarı önler ve güneş ışınları nedeniyle ciltte oluşan tahriş ve kızarıkları azaltır. Aynı zamanda kuvvetli bir antibakteriyel olan adaçayında yüksek miktarda bulunan  karnosol ve karnosik asit gibi fenolikditerpenlerin vivo olarak antioksidan ve anti-enflamatuvar etkiler göstermektedir. İçindeki bileşikler güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu aktivite gösterirken antioksidan özelliği ile UV’ye bağlı oksidatif hasarı önler ve güneş ışınları nedeniyle ciltte oluşan tahriş ve kızarıkları azaltır. 


ZEYTİNYAĞI

 İçeriğinde bulunan alfa tokoferol, beta karoten, doymamış yağ asitleri, vitamin E, polifenolik bileşikler; squalene, hidroksitirosol, tirosol ile güneş sonrası hassaslaşmış cildin bakımına katkıda bulunur. UV ‘nın oluşturduğu serbest radikal hasarını içeriğindeki antioksidan skualen, vitamin E ile baskılar. Güneş sonrası kurumuş ve hassaslaşmış ciltte, yumuşatıcı ve tahriş azaltıcı etki sağlar. Cilt üzerinde bariyer oluşturarak su kaybını azaltır. Böylece ciltte nem kaybını önler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER