Ağda Sonrası Kızarıklık, Kabarıklık ve Tahriş Nasıl Geçer?

Ağda Sonrası Kızarıklık, Kabarıklık ve Tahriş Nasıl Geçer?

ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer

Sağlıklı bir bedende çeşitli boylarda tüyler görünebilir. Farklı uzunlukta olan bu kılların bazıları istenmeyen bölgelerde bulunur. Bu bölgeler arasında genital, bacak, koltuk altı ve kollar örnek verilebilir. Hoş bir görüntü elde etmek isteyen kişiler, giysilerin daha güzel durması için açık bölgelerde kalan tüyleri genellikle ağdayla alır. Fakat bu uygulama zaman zaman başta kızarıklık ve tahriş olmak üzere bazı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yazının devamında bu sorunlara dair merak ettiğiniz soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Ağda Sonrası Yüz Neden Kızarır ve Tahriş Olur?

Ağda yapılan bölgelerden biri de yüz ve çevresidir. Yanak, çene, dudak üstü ve kaş çevresinde bulunan tüyleri almak, pürüzsüz bir görünüm sağlar. Hassas ve ince derinin bulunduğu yüz, yağlanmaya eğilimdir. Bundan dolayı ağdadan sonra sivilce, kızarıklık ya da tahriş gibi sorunlar görülebilir. 

Yüzde ağda sonrası kabarma nasıl geçer sorusunu merak eden kişiler, bu probleme bir çözüm arayışındadır. Ağda öncesinde yüzü iyi temizlemek, tüyler alındıktan sonra o bölgeye dokunmamak ve buzla kompres yapmak bu çözümlerden bazılarıdır. Bitkisel tedavi olarak aloe vera kremlerini tercih etmek de kullanılabilecek yöntemler arasındadır.

Ağda Sonrası Kızarıklık ve Kabarıklık için Yapılabilecekler

Cildinde pürüzsüz ve temiz bir görünüm elde etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar; ağdanın kıvamı, hangi bölgeye uygulanacağı, cildin durumu ve kılların uzunluğu olarak sıralanabilir. Uygulama sonrasında bazı ciltlerde irili ufaklı kabarcıklar görülebilir. “Kötü bir görüntü oluşturan ağda sonrası kabarma nasıl geçer?” diye düşünüyorsanız yapmanız gerekenin aslında çok basit olduğunu görebilirsiniz. Ağdanın güzel temizlenmesi ve sonrasında bebek yağının kullanılması ciltte oluşabilecek kabarcıkları azaltabilir.

Ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer sorununu ortadan kaldırabilecek pek çok doğal yöntem bulunur. Bu yöntemlerin en bilineniyse soğuk sudur. Ağda uygulanan bölgeye soğuk su tutulduğunda ya da buzla ovalama yapıldığında yanma hissi azalır. Diğer doğal yöntemler arasında süt, kantaron yağı ve saf aloe vera sürmek olduğu söylenebilir. 

Ağda Sonrası Tahrişe Ne İyi Gelir?

Tahriş olmaya eğilimli olan ciltler, sir ya da ılık ağda sonrasında kızarıklık veya yanma hissiyle mücadele edebilir. Bundan dolayı ağda sonrası tahrişe ne iyi gelir sorusuna cevap arayan kişilerin en sık rastladığı cevap, soğuk su kullanımıdır. Sıcak su, tahrişinden meydana gelen yanma hissini artırır. Soğuk su ise cildin uyuşmasına destek olarak acı hissini azaltır. 

Batma, yanma ve kızarıklık şeklinde kendini gösteren ağda sonrası tahriş nasıl geçer veya neler yapılması gerekir diye düşünüyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Ağdanın doğru yapılmamış olması ya da uygulama aşamalarında özen göstermemek tahrişe neden olabilir. Bu olumsuz durumdan kurtulmak için ağda sonrası losyonu ya da bebek yağı kullanılabilir. Losyonun fazla yağlı olmaması ve doğal içeriklerden elde edilmesi önerilir.

Ağdadan Sonra Tahriş ve Kızarıklığı Önlemek için İpuçları

İstenmeyen bölgelerde bulunan kılların alınması pürüzsüz bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir. Ağda sonrasında yağlı görünüm, sivilce, akne, tahriş ya da kızarıklık gibi sorunlar yaşanabilir. Kişilerin kötü hissetmesine sebep olan bu durumları önlemek için bazı ipuçları bulunur. 

  • Ilık suyla uygulama öncesinde tüy alınacak yerin iyi temizlenmesi gerekir.
  • Uygulama sırasında cildin kuru olması önemlidir.
  • Ağda yapılan bölgenin gergin tutulması önerilir. 
  • Ağda bezinin hızlı çekilmesine ve yönüne dikkat edilmelidir.
  • Kılların temizlendiği bölgenin korunması ve rahatlatılması önem taşır.  

Bu gibi ipuçlarını ağda sonrası ve öncesi için uygulayarak tahrişin önüne geçebilirsiniz. Bu yöntemleri kullanmanıza rağmen devam eden bir durum varsa da bir doktora görünmeniz sizin için faydalı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER