BİOTA LABORATUVARLARI HAKKINDA

BİOTA LABORATUVARLARI HAKKINDA

Biota Laboratuarları 20 yılı aşkın bir süredir, güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli çözümler sunmak adına, bitkisel içerikli ürünler geliştirmektedir.

Biota Laboratuvarları, kurulduğu günden itibaren bitki uzmanlığıyla geliştirdiği ürünler ile dünya markaları yaratma hedefinde hızla ilerlemekte, sağlık ve güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli bitkisel çözümler üretmektedir. Inovatif, kalitesi ve etkinliği kanıtlanmış, gücünü doğadan alan ürünler geliştirmeyi amaçlayan Biota Laboratuvarları, bulunduğu pazarlarda lider ve dünyada da kabul gören markalara sahiptir.

Biota Laboratuvarları tarafından üretilen ürünler, Türkiye’nin seçkin üniversiteleri ile ortaklaşa yürütülen klinik testlerin ardından, dünyanın önde gelen bağımsız laboratuvarları tarafından yapılan klinik testlerle de etkinlik ve güvenlilik testlerinden geçmektedir.

Yenilikçi ürünleriyle sağlık ve güzelliği bir arada sunan Biota Laboratuvarları, doğanın sınırsız yararını sunduğu bitkiler ve en son teknolojiyi titizlikle bir araya getiriyor. Ürünlerini, geçmişten günümüze gelen bilgi birikiminin yüksek teknolojiyle birleşmesi sonucu başta ABD, Brezilya, Almanya, Polonya, Azerbaycan olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerle buluşturmaktadır.

Biota Laboratuvarları, BIOXCIN, BIODER, BIOBABY, NUTRAXIN ve PROXENTIN ile Türkiye çapında 26.000’den fazla eczanede yer almaktadır. Yine Biota Laboratuvarları’nda geliştirilen market kanalı markaları olan BIOBLAS ve RESTOREX; hipermarketlerden, zincir mağazalara, parfümerilere kadar binlerce noktada satışa sunuluyor.Her kesimden tüketicinin farklı ihtiyaçlarına, farklı satış noktalarında çözüm götüren Biota Laboratuvarları, tamamen bitkisel ve doğal çözümler sunarak sektörde liderliğini koruyor. Ürünlerinin kalitesinde ve faaliyetlerinin her aşamasında mükemmeli yakalamayı hedefleyen Biota Laboratuvarları, bilimsel tabanlı AR-GE çalışmaları ile teknoloji ve doğayı buluşturarak tüketicilerin çeşitli beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor.

Her ay yüzlerce deney yapılan Biota AR-GE Laboratuvarları’nda çalışma prensipleri “bitkisellik”, “buluşçuluk” ve “inovasyon”dan oluşuyor. Tüm ürünlerini uzun süren AR-GE çalışmaları sonucunda piyasaya sunan Biota Laboratuvarları, AR-GE çalışmalarına her yıl yüksek bütçeler ayırıyor. Bu sayede, henüz kullanılmayan pek çok endemik bitkinin insan sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerinin de araştırılması hedefleniyor.

Biota AR-GE Merkezi

Biota AR-GE Laboratuvarları; kozmetik, dermokozmetik ve takviye edici gıda alanında faaliyet gösteren, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı bir AR-GE Merkezi’dir. Merkez bünyesinde alanında uzman kişiler çalışmaktadır. Bunlar arasında kimya ve gıda mühendisleri, kimyager, botanik uzmanı, moleküler biyolog gibi değişik meslek gruplarından uzmanlar bulunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan Bilim Kurulu, AR-GE Merkezi’ne düzenli olarak hizmet vermektedir. Biota AR-GE Merkezi’nde bulunan Medikal Departmanı; klinik çalışmaları, etkinlik ve güvenlilik test süreçlerini yürütmektedir. Tüm ruhsatlandırma faaliyetleri de AR-GE Merkezi bünyesinde yürütülmektedir. Biota AR-GE Merkezi 800 m2 lik alanda altı adet bağımsız laboratuvar ile hizmet vermektedir. Biota AR-GE Merkezi’nde; Hücre Kültürü Laboratuvarı, Bitki Araştırma Merkezi, Kozmetik Ürün Geliştirme Laboratuvarı, Enstrümantal Analiz Laboratuvarı, Ambalaj AR-GE Laboratuvarı ve Ürün Performans Laboratuvarları bulunmaktadır. Cihaz ve donanım açısından gelişmiş bir alt yapıya sahip olan Biota AR-GE Merkezi’nde bulunan analitik cihazlar arasında; HPLC-MS-MS, GC-MS, moleküler biyoloji alanında Real Time PCR, DNA-RNA protein görüntüleme sistemi gibi cihazlar mevcuttur. TÜBİTAK projeleri, üniversitelerle ortak işbirlikleri ile yeni ürün geliştirme çalışmaları bu merkezde yapılmaktadır. Biota AR-GE Merkezi tarafından, uluslararası dergilerde bilimsel yayınlar, kongrelerde posterler ve sözlü sunumlar gerçekleştirilmektedir.