BIOTA LABORATUVARLARI
Biota Laboratuvarları 10 yılı aşkın bir süredir, güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli çözümler sunmak adına, bitkisel içerikli ürünler geliştirmektedir.
BİOTA LABORATUVARLARI VE BİODER MARKASI

Biota Laboratuvarları kurulduğu günden itibaren bitki uzmanlığıyla geliştirdiği ürünler ile dünya markaları yaratma hedefinde hızla ilerlemekte, sağlık ve güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli bitkisel çözümler üretmektedir. Inovatif, kalitesi ve etkinliği kanıtlanmış, gücünü doğadan alan ürünler geliştirmeyi amaçlayan Biota Laboratuvarları bulunduğu pazarlarda lider, dünyada da kabul gören markalara sahiptir.

Biota Laboratuvarları tarafından üretilen ürünler, Türkiye’nin seçkin üniversiteleri ile ortaklaşa yürütülen klinik testlerin ardından, dünyanın önde gelen bağımsız laboratuvarları tarafından yapılan klinik testlerle de etkinlik ve güvenlilik testlerinden geçmektedir.

Yenilikçi ürünleriyle sağlık ve güzelliği bir arada sunan Biota Laboratuvarları, doğanın sınırsız yararını sunduğu bitkilerle en son teknolojiyi titizlikle bir araya getiriyor.

Biota Laboratuvarları 3.200’ü endemik olmak üzere 10.000 kadar bitki türü ile dünyanın en zengin oralarından birine sahip olan ve Anadolu’nun bu muhteşem gücünü insan sağlığının kullanımına sunmaktadır. Ürünlerini geçmişten günümüze gelen bilgi birikiminin yüksek teknolojiyle birleşmesi sonucu basta ABD, Brezilya, Almanya, Polonya, Azerbaycan olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerle buluşturmaktadır.

Biota Laboratuvarları, BIODER, BIOXCIN, NUTRAXIN ve BIOBABY ile Türkiye çapında 24.000’den fazla eczanede yer almaktadır. Her kesimden tüketicinin farklı ihtiyaçlarına, farklı satış noktalarında çözüm götüren Biota Laboratuvarları tamamen bitkisel ve doğal çözümler sunarak sektörde liderliğini koruyor. Ürünlerinin kalitesinde ve faaliyetlerinin her aşamasında mükemmeli yakalamayı hedefleyen Biota Laboratuvarları, bilimsel tabanlı AR-GE çalışmaları ile teknoloji ve doğayı buluşturarak tüketicilerin çeşitli beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor.

Her ay yüzlerce deney yapılan AR-GE laboratuvarlarında çalışma prensipleri “bitkisellik”, “buluşçuluk” ve “inovasyon”dan oluşuyor. Tüm ürünlerini uzun süren AR-GE çalışmaları sonucunda piyasaya sunan Biota Laboratuvarları, AR-GE çalışmalarına her yıl yüksek bütçeler ayırıyor. Bu sayede, henüz kullanılmayan pek çok endemik bitkinin insan sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerinin de araştırılması hedefleniyor.

Biota Arge Laboratuvarlarımızın uzmanlık alanları: Bitki ve Botanik, Gıda Takviyeleri, Kozmetik Formül Geliştirme, Hücre Kültürü, Enstrümental Analiz şeklinde sıralanmaktadır.

Bugün itibarı ile Ar-Ge merkezimiz 30.000 m2 alanda beş adet bağımsız laboratuvar ile çalışmalarını yürütmektedir. Yaklaşık 300 kişiden oluşan kadromuzda botanik, kimya, eczacılık alanlarında doktoralı, yine kimya, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji, eczacılık alanında yüksek lisans derecesine sahip uzmanlar çalışmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden danışman hocalarımız Ar-Ge çalışma grupları ile düzenli olarak toplanmaktadırlar.
 
Laboratuvarlarımızın uzmanlık alanları: Bitki ve Botanik, Gıda Takviyeleri, Kozmetik Formül Geliştirme, Hücre Kültürü, Enstrümental Analiz şeklinde sıralanmaktadır. Cihaz ve donanım açısından Türkiye’nin en gelişmiş alt yapısına sahip olan Biota Ar-Ge merkezinde bulunan analitik cihazlar arasında HPLC-MS-MS, GC-MS, moleküler biyoloji alanında Real Time PCR, BioSpec-nano, DNA-RNA protein görüntüleme sistemi gibi cihazlar mevcuttur. Asli olarak merkezimiz aday bitkilerden ekstreler elde etmekte, analizleri yürütmekte, kozmetik ve gıda takviyeleri alanında ürün geliştirmektedir.
 
Stabilite çalışmaları ve ruhsatlandırma faaliyetleri de Ar-Ge kapsamında yürütülmektedir. Medikal Müdürlüğümüz geliştirilen kozmetik ürünlerin testlerini ve diğer üniversiteler ile olan ilişkilerimizi düzenlemektedir. Ar-Ge merkezimiz ürün geliştirmenin yanı sıra bilimsel yayınlar yapmakta, uluslar arası toplantılara poster ve sözlü sunumlarla da katılmaktadır. Ar-Ge merkezimiz Biota’nın entelektüel gücünü temsil etmektedir.