Erkeklerde Kıl Dönmesinin Sebepleri ve Çözüm Yöntemleri

Erkeklerde Kıl Dönmesinin Sebepleri ve Çözüm Yöntemleri

erkeklerde kıl dönmesinin sebepleri

Tıp literatüründe “pilonidal sinüs” olarak adlandırılan kıl dönmesi, genellikle erkeklerde ve özellikle kuyruk sokumu bölgesinde sıklıkla görülen bir cilt sorunudur.  Bu rahatsızlık, vücudun farklı bölgelerinden dökülen tüylerin gözeneklerde veya boşluklarda sıkışması ve deri altında birikmesi sonucu oluşur. Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülen kıl dönmesi, dikkatli bir yaklaşım ve doğru uygulamalar ile kontrol altına alınabilir.

Erkeklerde Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi veya bilimsel adıyla pilonidal sinüsün oluşumu üzerine iki farklı teori mevcuttur.  Uzmanlar, “Erkeklerde kıl dönmesi neden olur?” sorusunu yanıtlarken bu iki yaklaşımı öne sürer. Vücuttan dökülen kılların özellikle terlemenin de etkisiyle derideki gözeneklerde ve deliklerde cildin altında birikmesi, bunlardan biridir. Araştırmalar, bu kılların deri altına kadar ilerleyebildiğini ve biriktiği bölgede kistik bir yapı oluşturduğunu göstermiştir. Bu durum, kıllara verilen tepki sonucunda ortaya çıkan sıvının kötü kokulu bir apse şeklinde dışarıya doğru akmasına yol açar. 

Diğer teori ise kıl dönmesiyle ilgili daha az kabul gören bir açıklama sunar. Buna göre ilgili bölgede doğuştan var olan kök hücreler, hormonal etkilerle birlikte 20'li yaşlardan sonra kıl üretimine başlar. Bu teori, kıl dönmesinin nedenlerini daha çok hormonal faktörlerle ilişkilendirir. 

Erkeklerde Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesi, bazen belirti göstermeyen ancak ilerledikçe rahatsızlık veren bir cilt problemidir. Ancak vücudun tepkisi olarak ortaya çıkan bazı belirtilerden söz edilebilir. Kıl dönmesi, zamanla iltihaplanmaya ve ağrılı bir hâle dönüşebilir. Erkeklerde kıl dönmesine işaret eden bazı belirtiler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kıl dönmesinin başlangıç evresinde akıntı sorunu görülür.
  • Akıntı, mikroplarla birleşerek iltihaplanabilir ve yeşil bir renk alabilir.
  • Kötü bir koku akıntıya eşlik edebilir ve nadiren kanlı akıntı da görülebilir.
  • Kıl dönmesinin diğer belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve ağrı bulunur.
  • Ağrı zamanla şiddetlenerek günlük aktiviteleri etkileyecek seviyeye gelebilir.
  • Kötü koku, bölgenin iltihaplanarak apse oluşturmasından kaynaklanır.
  • Oluşan şişlik, biriken kılların yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.
  • Kistin apse haline gelmesiyle meydana gelen ağrı, dayanılmaz bir şiddete ulaşabilir.
  • Bu ağrı nedeniyle oturma ve yürüme zorlu hâle gelebilir.

Kıl dönmesi, erkeklerde daha sık görülse de son yıllarda kadınlarda da artış gösteren bir cilt sorunudur. Erken dönemde belirtilerin farkına varıp bir uzmandan destek almak önemlidir. Uzman bir doktorla görüşerek doğru teşhis ve müdahale yöntemlerini öğrenmek, kıl dönmesi sorununu etkili bir şekilde yönetmek için önemlidir.

Erkeklerde Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl dönmesi, söz konusu sağlık sorunun evresine bağlı olarak çeşitli yöntemler ile geçirilebilir. İlk evrelerde olan ve küçük sinüslerle sınırlı olan kıl dönmesi vakalarında lokal bakım, banyolar ve epilasyon gibi yöntemler kullanılarak gerileme sağlanabilir. Ancak daha yaygın ve derin sorunlar, cerrahi müdahale gerekebilir.

Kıl dönmesini geçirmek için kılların temizlenmesi, sinüslerin çıkarılması veya kristalize fenol uygulaması gibi yöntemler tercih edilebilir. Bu işlemler; yatış gerektirmeyen, kısa süren ve ağrısız işlemlerdir. Ancak uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. 

Ameliyatsız yöntemlerin mümkün olmadığı durumlarda ise farklı uygulamalara başvurulabilir. Kıl dönmesi sorununun başlangıç aşamasında ve şikâyetlerin olmadığı durumlarda uzman doktorlar tarafından ağrı kesici veya antibiyotik reçete edilebilir. Ancak iltihaplanmış kıl dönmesi sorunu, kendi kendine iyileşmez ve mutlaka müdahale gerektirir. Son olarak sağlık konularında kesin bir teşhis ve müdahale için muhakkak doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER