Bacakta Batık Nedir? Nasıl Önlenir?

Bacakta Batık Nedir? Nasıl Önlenir?

bacakta batık nedir

Bacakta Batık Nedir? Nasıl Önlenir?

Epilasyon işlemini uygulayan her insanın ortak probleminden bir tanesi de kıl batıklarıdır. Epilasyon esnasında yapılan bazı hatalar nedeniyle oluşan batıkları, dikkat edilebilecek bazı yöntemlerle ortadan kaldırmak mümkündür. Batık oluşumu, ağda ve epilasyon uygulaması esnasında yapılan hatalar sonucu oluşan bir cilt problemidir. Ağda ve özellikle elektrikli epilasyon aletlerinin kullanımı sonucu oluşan batıklar, estetik açıdan insanların yaşamak istemediği bir durumdur. Önlem alınmadığı takdirde iltihap kapıp ciltte iz bırakmaya kadar ilerleyebilir. Batık oluşumunun en temel sebepleri ise jilet ve elektrikli epilasyon aletlerinin kullanımıdır. Epilasyon aletleri tüyleri her yöne çekerek aldığı için, jilet kullanımında ise ciltte tahriş oluşabileceği için bu iki yöntem ciltte batık oluşumunu tetikleyebilir. Fakat bu durum biraz da cilt yapısıyla alakalı olduğu için her ciltte olacaktır diye bir kaide bulunmamaktadır.

Batık nedir?

Kıl folikülü, deri hücreleri tarafından engellenebilmektedir ve bu durumda tüyler yüzeye ulaşamayarak deri altında uzamaya başlar. Epilasyon uygulaması esnasında yapılan yanlışlar, cildin ölü derilerden yeterince arındırılmamış olması gibi durumlarda batık sorunlarıyla karşılaşılması mümkündür. Koltuk altı, bikini ve bacak bölgesinde oluşan batıklar için peeling ve kese gibi yöntemlerle çözüm sağlayabilirsiniz. Fakat bu sorunu hiç yaşamamak için Bioder gibi cilt yapısına özen gösteren tüy alma ürünlerini kullanarak önden bir tedbir almaya başlayabilirsiniz.

Peki Batık Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Estetik açıdan insanların canını sıkabilen batık sorunları, evde alabileceğiniz bazı tedbirler ile önlenebilmektedir.

  • Elektrikli epilasyon aletlerine mümkün olduğunca yönelmemek güzel bir başlangıç olacaktır.
  • Bacaklara peeling uygulaması yapılarak ölü deriyi temizleyebilirsiniz.
  • Banyo sırasında yapılan keseleme işlemi ile cilt yine ölü derilerden arındırılabilir.
  • Biberiye ve gül yağı gibi nemlendirici yağlar kullanmak kıl köklerini yumuşatarak batık oluşumunu engeller.
  • Ağda sırasında uzun kıllar çekilirken kırılır ve batık oluşumuna sebep olur. Bu yüzden kıllar çok uzamadan ağda yapılmalıdır.
  • Ağda işlemi bittikten sonra uygulanacak olan tüy azaltıcı krem, kür ve losyonlar zamanla tüy ve batık oluşma riskini azaltır.
  • Jilet kullanmanın batık oluşumuna en çok sebebiyet veren epilasyon yöntemi olduğunu düşünüyorsanız, Bioder’in hassas ciltler için özel olarak üretilmiş olan tüy dökücü ürünlerini kullanabilirsiniz. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER